Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Super User
Guziki potrafią wywołać u dzieci zaciekawienie, pomysłowość, ekspresję twórczą. Guziki są przeróżne: małe, duże, o różnych kształtach, kolorowe, jednobarwne, obciągnięte materiałem, plastikowe, płaskie , wypukłe...Taka ich różnorodność powoduje u dzieci zaciekawienie, przyciąga ich uwagę.
   Myślę, że w Waszych domach też macie mnóstwo takich guzików. Ale zanim przejdziemy do zabawy guzikami , proponuję nauczyć się rymowanki o guzikach:
 
Guzik tu, guzik tam
guzik krąży tu i tam.
Jak to miło i wesoło
kiedy guzik krąży w koło.
Prawda, że prosta.
 
Proponuję powtarzać tę rymowankę przed każdym zadaniem , które Wam zaproponuję.
 
Zabawa  ,,Segregowanie guzików" -wszystkie guziki , jakie mamy kładziemy na dywanie. Zadaniem dziecka jest segregować guziki ze względu na kolor, kształt, wielkość, ilość dziurek w guziku
 
Zabawa ,,Przeciwne pary"-kładziemy na dywanie guzik i mówimy np. okrągły. Zadaniem dziecka jest znalezienie przeciwstawnego słowa do wyrazu okrągły ( guzik kwadratowy) i wybranie takiego guzika ze zbioru guzików( biały- czarny; duży- mały; wypukły - płaski;- układanie par przeciwstawnych.
 
Zabawa ,,Guzikowy bliźniak"-spośród wszystkich guzików, dziecko odnajduje identyczne, liczy je.
Zabawa ,,Guzikowe dyktando"-dziecko na kartce układa guziki pod dyktando rodzica np. połóż guzik na górze, w lewym dolnym roku, z prawej strony....
 
Zabawa ,,Guzikowe rytmy"-rodzic układa z guzików rytm np. guzik duży, guzik mały ( zaczynamy od prostego, składającego się z dwóch guzików), dziecko ten rytm kontynuuje- rodzic stopniuje trudność.
 
Zabawa ,,Który z kolei?"- układamy różne guzki w linii prostej( na początek 5). Dziecko liczy guzki, określa kolor, którego szereg określa rodzic ( np. pokaż mi z kolei 3 guzik; na którym miejscu jest guzik zielony?)
 
Zabawa ,,Zaczarowany worek"- do worka wsypujemy wszystkie guziki. dziecko wkłada rękę do worka i wyciąga jeden z nich- określa wszystkie jego cechy tj. kolor, kształt, wielkość, materiał, z jakiego został wykonany, il;ość dziurek, czy jest płaski czy wypukły, do czego można go przyszyć?
 
Improwizacja  ruchowa z wykorzystaniem guzików ,,Taniec z guzikami"- dziecko kładzie np.na głowie , na ramieniu, na dłoni guzik i wykonuje taniec przy spokojnej muzyce wg. własnego pomysłu. Ważne jest, aby guzik nie spadł na podłogę
 
A jak odpoczniecie trochę możecie z tych guzików ułożyć piękne obrazki. Na pewno pomysłów będzie wiele.
 
Cóż mi zostaję , życzyć dobrej zabawy i udanego dnia.
                                                                                       p. Krysia
 
PS. A! Przypomnę tylko, że dzisiaj mamy taki szczególny dzień ( jeden taki w roku), że możemy bezkarnie   kogoś oszukać- ten dzień to pryma-aprylis.